Často se přistihnete, že nemáte co na práci a jen tak bezcílně surfujete internetem? S menším vypětím sil a soustředěním si můžete během hodiny svého volného času přijít zhruba na 100 korun. Jde o poměrně jednoduché vyplňování dotazníků.

Kdo na tom vydělává

Nemusíte se bát, že by šlo o podvrh, kdy za vaši poctivou práci nedostanete zaplaceno. Průzkum trhu je potřeba a v dnešní internetové době je nejlepším způsobem rozeslat dotazník mezi respondenty online.

Proto existuje velká spousta společností, které se nabízejí jako prostředníci mezi dotazujícími se firmami a klienty (námi). Za každou informaci se platí a určitý finanční obnos z toho plyne i těm, kteří se dotazníků zúčastní jako odpovídající.

Každá společnost vám nabízí dotazníky k vyplnění na NEpravidelné bázi. Občas je to několik dotazníků týdně a někdy je to pár dotazníků měsíčně. Proto se hodí zaregistrovat dotazovacích agentur více, abyste měli možnost vyplňovat každý den.

Není se třeba bát, já osobně jsem zaregistrován u více než 20 firem. Než s tím začnete taky, doporučuji vám vytvořit si na dotazníky speciální e-mail. Nejde o to, že by firmy posílaly zbytečné spamy, v 99% případů je v každé poště pozvánka k vyplnění anket. Nastanou však dny, kdy na vyplňování nemáte náladu a zbytečně vám budou zprávy s dotazníky překážet v primární poště. Samozřejmě musíte e-mail hlídat, protože každý dotazník má daný limit respondentů. Pokud jej tedy nevyplníte včas, nemáte nadále nárok na účast ani odměnu.

Kromě e-mailových pozvánek vám mohou chodit i SMS pozvánky k výzkumům. Některé společnosti mají vlastní mobilní aplikace a ve zvláštních případech fungují i video či telefonické průzkumy.

Jak vyplňování dotazníků funguje

Po registraci na dotazníkovém portálu musíte vyplnit několik osobních dotazníků. Většinou jsou z oblasti financí, nákupů, bydlení, zdraví, práce a mnoho dalších. To vše je k tomu, abyste mohli vyplňovat relevantní dotazníky. Těžko budete vyplňovat dotazníky o vašem autě, pokud nemáte řidičák. Při vyplňování osobních dotazníků doporučuji nelhat, ulehčíte práci sobě i společnostem. Navíc se nemusíte obávat o dostatek dotazníků, záleží spíše na tom, u kolika společností budete zaregistrováni.

Osobní dotazníky se musí opět vyplňovat zhruba jednou za rok.

Forma dotazníků se často opakuje. Je to z toho důvodu, že se mění pouze produkty, obchody či politické strany, ne však postupy a témata. Z vlastní zkušenosti bych typy dotazníků seřadil do těchto kategorií:

  • Telekomunikace – Otázky na operátory. Popisujete své zkušenosti a (ne)spokojenost s operátory.
  • Reklama na produkty – Dotazník je často vázán na určitý produkt (nápoj, sladká tyčinka, …). Hodnotíte reklamy a vybíráte z různých designů produktu.
  • Otázky na obchody – Zde se vás budou ptát, v jakých obchodech nakupujete (nábytek, alkohol a jiné), kdy naposledy jste obchod navštívili a kolik utratili.
  • Politika – Otázky směřují na váš názor na politické strany, ptají se na proběhlé či nastávající volby a další témata spojené s politikou.

Samozřejmě jsou i jiná témata, ale tyhle 3 se často opakují. V dotaznících opět doporučuji nelhat a zpočátku se na otázky soustředit. Občas se stane, že dostanete otázku pozornosti. Například musíte označit určitou volbu, aby se dotazník bez nároku na honorář neukončil. Samozřejmě vaše odpovědi následně někdo kontroluje, a pokud si budete často protiřečit, mohou vám zpětně odměnu za vyplnění vzít.

Občas se stane, že po zodpovězení prvních několika otázek se dotazník přeruší. Znamená to, že nesplňujete některé z kritérií pro pokračování ve výzkumu. Zpravidla může jít o váš věk, velikost města, ve kterém žijete, návštěva podniku v uplynulém roce či pracovní pozice. Za předčasně přerušený dotazník peníze nedostanete, občas ale dostanete body, za které můžete kupovat lístky do soutěží nebo můžete body směnit za nějaké drobné na charitu.

Ukázka odpovědi na výzkum u placeného dotazníku.
Na obrázku zvolena jediná správná odpověď pro pokračování ve výzkumu

Pokud chcete úspěšně vyplnit co nejvíce dotazníků, tak bych vám poradil, abyste vždy označili alespoň jeden z nabízených obchodů, kde jste v posledním roce nakupovali, také přemýšlejte o nákupu auta v následujících 12 měsících a ještě jednou si rozmyslete, zda jste viděli reklamu, na kterou se vás ptají 🙂 . Jistě však brzy sami přijdete na to, jak s dotazníky pracovat, abyste zvýšili svou produktivitu.

Většina dotazníků je nastavena tak, že za minutu vyplňování dostanete něco přes korunu. Například za dotazník, jehož vyplnění má trvat přibližně 30 minut, dostanete 35 korun. Postupem času zjistíte, že mají otázky podobnou strukturu a odpovídání vám půjde rychleji od ruky. Zmiňovaný 30 minutový dotazník vám po nějaké době může trvat 15-20 minut. Tím už se dostáváme na sumu okolo 2 korun za minutu, čili něco přes 100 korun za hodinu vyplňování.

Výplata

Za každý vyplněný dotazník dostanete odměnu převoditelnou na koruny. Většina firem vám však nepošle peníze hned. Musíte dosáhnout na výplatní minimum, které je většinou pár stovek, výjimečně i tisícikoruna. Známější společnosti vám peníze pošlou na bankovní účet, někdy se však najdou takové, které posílají na některé z internetových peněženek. Namátkou PayPal, Skrill či Neteller. Jsou i odměny ve formě poukázek na nákupy, viz níže v seznamu společností.

Místo peněz si můžete zvolit i některou z nabízených věcných cen (což se většinou neoplatí) či darovat peníze mezi vybrané spolky. I zde doporučuji peníze raději vybrat a pokud rádi podporujete charitativní organizace, můžete přispět kamkoliv, jakmile vám peníze přijdou. Menší část společností za vyplňování neposílají peníze, body si však můžete vyměnit za poukázky, například Tesco kupóny. Více o tom v jednotlivých popisech dotazníkových firem.

Samozřejmě neočekávejte, že budete vyplňovat dotazníky 10 hodin denně a vybírat měsíčně hodnotu průměrného platu v ČR. Tolik nabídek k vyplňování nedostanete a osobně neznám nikoho, kdo by vydržel takovou dobu v kuse odpovídat. Počítat můžete s odměnou v řádu několik stovek až tisíců měsíčně. Já osobně dotazníky vyplňuji při sledování filmů a seriálů online, případně u Youtube videí.

Seznam dotazníkových společností

Jak už jsem zmiňoval výše, jsem zaregistrován u více než 20 společností, které nabízejí vyplňování dotazníků za peníze. Tento článek však slouží spíše jako uvedení do této formy přivýdělku a nerad bych tu házel odkazy na všechny firmy, co existují. To už zvládnete najít sami. Podělím se však o 5 oblíbených firem, u kterých funguji delší dobu.

Všechny následující společnosti nabízejí dotazníky v českém jazyce a neměli byste mít žádný problém s registrací, používáním a následným vybíráním odměn. U některých můžete také využít jejich aplikace na mobily. Vhodné třeba cestou z práce / ze školy.

Český národní panel

Začnu s první z dotazníkových společností, se kterou mám tu čest spolupracovat. Za dobu necelých 4 let, co u Českého národního panelu vyplňuji, jsem vybral na účet několik tisíc korun. Jako odměnu za úspěšné vyplnění si můžete vybrat převod na účet, věcnou cenu či příspěvek na charitu.

Za vyplněný dotazník obdržíte odměnu v podobě oplatek. Ty můžete směnit za peníze v poměru 10:1. Ve stejném poměru můžete v oplatkách podpořit charitativní organizace, a to Pomocné tlapky o.p.s., Cestu domů či Nemocnici Na Bulovce. Jak už jsem zmiňoval dříve, já osobně raději peníze vybírám a posílám na mnou vybrané společnosti (například Slepice v nouzi). Ale pokud vás některá z nabízených organizací zaujala, proč ne. Třetí možnost, a to Věcné odměny, nedoporučuji. Ceny za produkty jsou dražší, než když si je koupíte v obchodě. Ke zvážení stojí snad jen dárkové kupóny či produkty, ale ty si opět můžete koupit za převedené peníze.

Odměny za vyplnění dotazníků se pohybují zpravidla mezi 50 a 350 oplatky. Tedy 5 až 35 korun za vyplněný dotazník. Výplata na bankovní účet je možná od 2000 oplatek, čili 200 korun.

NázevČeský národní panel
Výplataod 2000 oplatek (200 korun)
Odměna za dotazník5 až 35 korun
Výplata naBankovní účet
Další využití vydělaných penězVěcné odměny, příspěvek na charitu

MarketAgent

Marketagent je jedna z globálních společností, která se zabývá průzkumy. To znamená, že tato německá firma působí ve více zemích a k našemu štěstí i v České republice. Ihned po registraci tedy můžete začít vyplňovat (samozřejmě v češtině).

Za vyplňování dotazníků obdržíte body, v průměru pár stovek za anketu. Tyto body se směňují na eura v poměru 100:1. Za 100 bodů dostanete od MarketAgent 1€. Výplata je možná od 1000 bodů a to na internetovou peněženku PayPal nebo Skrill. Narozdíl od ČNP zde není katalog se zbožím, ale jsou zde 4 charitativní organizace – Aids hilfe, Global 2000, Caritas a Amnesty Internacional.

Jako jedna z mála má firma MarketAgent pěknou aplikaci pro mobily. Mrkněte na Google Play či Appstore.

NázevMarketAgent
Výplataod 1000 bodů (10 euro)
Odměna za dotazník1 až 3 eur
Výplata naPaypal nebo Skrill
Další využití vydělaných penězPříspěvek na charitu

Cenné názory

Další z mých oblíbených firem, kde jsou poměrně časté a dobře placené výzkumy. Pokud stíháte odpovídat včas, vyplníte zhruba 3 dotazníky týdně. Odměna se pohybuje v průměru 15 – 30 korun za jeden.

Za vyplňování dotazníků obdržíte peníze, které můžete směnit od částky 250 Kč. Bohužel jsou momentálně na výběr pouze dvě možnosti, a to dárkový kód do Mall.cz (online) nebo dárkový poukaz Tesco (přijde poštou). Já si zatím pokaždé vybral poukaz do Tesca a nemůžu si stěžovat.

NázevCenné názory
Výplataod 250 korun
Odměna za dotazník15 až 30 korun
Výplata ve forměDárkový kód Mall.cz nebo Dárkový poukaz Tesco
Další využití vydělaných penězŽádné

Mymap

Další známou společností je Mymap. Dotazníky chodí pravidelně a jsou dobře ohodnoceny. Pro někoho může být výhodou, že upozornění na nový dotazník přijde i v SMS.

Za jeden vyplněný dotazník jste odměněni 30 – 40 korunami. Vyplatit se můžete po nastřádání 300 korun, jsou i automatické výplaty, a to 2x ročně. Výhodou těchto výplat je, že nemusíte dosáhnout výplatního minima.

Pokud úspěšně nedokončíte dotazník, dostanete obvykle 100 bodů na takzvané Konto radosti. Tyto body můžete směnit za peníze pro charitu v poměru 100:1. Také s nimi můžete kupovat lístky do soutěže. Nedávná soutěž byla o tablet, kdy za 500 bodů získáte jeden tiket. Celkem se losovalo 5 z celkového počtu 66 790 tiketů. Šance na výhru jsou tedy mizivé a raději bych volil tu charitu 🙂 .

NázevMymap
Výplataod 300 korun nebo 2x ročně aktuální stav (leden a červenec)
Odměna za dotazník30 až 40 korun
Výplata naBankovní účet
Další využití vydělaných penězBody na soutěže nebo na charitu

Mobrog

Opět další společnost z Německa, které se daří a prorazila se svými výzkumy za hranice. Naštěstí se dostala i k nám a vy se můžete do vyplňování českých dotazníků bez problémů pustit.

Na rozdíl od MarketAgent zde za vyplnění dostáváte české koruny, které můžete vybrat ve chvíli, kdy jich nastřádáte rovných 100. Odměna za jeden dotazník se různí, podle oficiálních informací je to 12 až 75 korun českých. Výplata je možná na internetovou peněženku PayPal či Skrill.

Stejně jako v MarketAgent můžete využít aplikaci pro smartphony.

NázevMobrog
Výplataod 100 korun
Odměna za dotazník12 až 75 korun
Výplata naPayPal nebo Skrill
Další využití vydělaných penězŽádné

Tohle jsou mé tipy a zkušenosti s vyplňováním dotazníků za peníze. Máte také nějaké rady či se jen chcete pochlubit s tím, jak a kolik vyděláváte vyplňováním dotazníků vy? Klidně se pochlubte v komentářích. Jen z toho prosím nedělejte reklamní místo 🙂 .

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *