Kupování věcí na internetu či platba za internetové služby je dnes samozřejmostí a málokdo se obává předat platebnímu portálu údaje své karty. I tak není nejlepší nápad předávat citlivé údaje svého hlavního zdroje peněz desítkám známým i méně známým webům. Částečně chrání vaše soukromí a peníze právě internetové peněženky (také e-peněženky), které slouží jako náhrada vaší primární platební karty a bankovního účtu.

K čemu jsou internetové peněženky

Internetová peněženka slouží jako prostředník mezi vámi a internetovou stránkou, na které chcete nakupovat. V praxi to znamená, že předáte své osobní údaje (jméno, adresa, …) peněžence, kterou si po ověření totožnosti nabijete penězi (kartou či převodem). Těmi poté na internetu platíte, a to zpravidla mnohem jednodušeji, než standardním způsobem. Tyto platby jsou jednodušší, rychlejší a není proto divu, že existují společnosti, jejichž platební portál nabízí pouze e-peněženky. Internetová peněženka samozřejmě nabízí i možnost posílat peníze mezi účty, stejně jako přes BÚ. Jen pozor na poplatky.

Nejznámější internetová peněženka PayPal.
Snad každý zná nejznámější internetovou peněženku PayPal

Pokud to tedy s internetem myslíte vážně, doporučuji vám také některou z peněženek zaregistrovat 🙂 . Teď už však pojďme na konkrétní firmy, každá se drobně liší a měli byste si vybrat tu pravou podle svých preferencí.

Seznam e-peněženek

PayPal

Začnu rovnou jednou z nejstarších a nejznámějších internetových peněženek. PayPal je oblíbený a pokud jste už před několika lety nakupovali zboží z Číny, určitě jej máte. U nás byl totiž PayPal jediná možnost, jak za zboží zaplatit.

I díky své dlouhověkosti (založen roku 1998) má PayPal své místo u mnoha e-shopů a internetových služeb. Pokud hodně nakupujete, je PayPal tou pravou volbou.

Skrill

Skrill je další mnoho let fungující peněženkou. Pamětníci si jej možná pamatují jako Moneybookers. Tuto peněženku volí hlavně lidé, kteří rádi hazard. PayPal totiž nepovoluje vkládání peněz pro účely hazardu a patří sem i poker, ruleta a sázení.

Z toho profituje právě Skrill, který je jednou z mála společností, přes které můžete na hazardní hry peníze posílat a následně z nich i vybírat.

Neteller

Bývalá konkurence Skrillu, dnes firmy fungující pod jednou střechou. Dávám sem jen pro kompletnost.

I přes to, že obě peněženky mají stejné podmínky, můžete mít účty u obou. Já osobně používám obě, jednu mám v € a druhou v $.

Payeer

Payeer je ruská internetová peněženka, která se stále zlepšuje. K původní ruštině se přidala anglická verze stránek, stále vylepšují design a vedle hlavních měn lze obchodovat i kryptoměny.

Přestože se používá hlavně v Rusku, existuje spousta internetových „byznysů“, kde je potřeba. Třeba se jeden z nich objeví i zde na webu, a proto jsem Payeer zařadil do přehledu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *